نمایش نتایج: از 1 به 1 از 1

موضوع: معرفی کتاب

 1. Top | #1

  تاریخ عضویت
  May 2012
  شماره عضویت
  3
  عنوان کاربر
  عضو جدید
  میانگین پست در روز
  0.01
  محل سکونت
  قم
  نوشته ها
  10

  معرفی کتاب

  کتاب برنامه ریزی شهری و منطقه ای
  نوشته پیتر هال و به ترجمه جلال تبریزی
  این کتاب یک کتاب درسی برنامه ریزی نیست بلکه مقدمه ای بر برنامه ریزی است؛ هم برای دانشجوی مبتدی و هم برای خواننده معمولی. نویسنده در این کتاب برنامه ریزی شهری و منطقه ای بریتانا را بررسی کرده است.
  او در فصل اول درباره برنامه ریزی و نوع شهری اش میگوید. او برنامه ریزی شهری و منطقه ای را به طور کلی شامل دو بخش میداند:
  بخش اول "آنچه صحیح به نظر میرسد آن است که بدنه مرکزی علوم اجتماعی که به جغرافیا مربوط میشوند و جنبه های فضایی آنها که به عنوان بخشهایی از جغرافیای انسانی تدریس میشوند- مثل اقتصاد، جامعه شناسی، سیاست و روانشناسی- جدا هسته موضوع برنامه ریزی شهر و منطقه ای را تشکیل میدهند. منظور از کلمه موضوع آن بخش است که در واقع برنامه ریزی میشود."
  بخش دوم "عنصر مهم دیگری در آموزش برنامه ریزی وجود دارد که در این بدنه از علوم اجتماعی تحت پوشش نیست؛ یعنی مطالعه خود فرآیند برنامه ریزی، طریقی که ما روی موضوع کالبدی یا انسانی اعمال کنترل و فرآوری میکنیم تا در خدمت اهداف تعریف شده آنها باشد."
  ادامه این کتاب رویکردی تاریخی دارد. فصل دوم کتاب به چگونگی زایش مشکلات شهری از دامان صنعتی شدن میپردازد. تحلیلی روشن و قابل فهم از سالهای 1800 تا اوایل قرن بیستم. فصل سوم پیرامون متفکران پیشرو برنامه ریزی سخن میگوید. دسته بندی هال از این متفکران بر خلاف دسته بندی فرانتسوا شوای (در کتاب تخیلات و واقعیات) و بسیاری از کتابهای دیگر در این زمینه تنها یک دسته بندی مفهومی نیست، بلکه یک دسته بندی مکانی و محتوایی است.

  فصل اول برنامه ریزی، برنامه ریزان و برنامه ها.
  فصل دوم ریشه ها: رشد شهری از 1800 تا 1940
  فصل سوم آینده بینان: متفکران پیشرو در برنامه ریزی شهری، از 1880 تا 1945
  فصل چهارم خلق ماشین برنامه ریزی پس از جنگ در بریتانیا از 1940 تا 1952
  فصل پنجم برنامه ریزی ملی- منطقه ای از 1945 تا 1990
  فصل ششم برنامه ریزی برای شهرها و مناطق شهر، از 1945 تا 1990
  فصل هفتم برنامه ریزی در اروپای غربی از سال 1945
  فصل هشتم برنامه ریزی در ایالات متحده از سال 1945
  فصل نهم فرآیند برنامه ریزی

  فصل آخر کتاب یکی از بهترین فصلهای کتاب است. توضیحی کلی درباره فرایند برنامه ریزی سیستمی که برای من خیلی دلچسب بوده است (چون کوتاه بوده).
  معجزه این کتاب این است که در واقع و نه به مجاز درباره برنامه ریزی شهری و منطقه ای صحبت میکند و ابزارهایش را معرفی میکند و پیوستگی آنرا با سیاست، اقتصاد و عوامل انسانی بیان میدارد.
  او در عین اینکه آنچه را که اتفاق افتاده توضیح میدهد، از شرح نظریه ها و تغییرات حوزه دانش برنامه ریزی نیز غافل نمیشود. بیان این ارتباط قابل فهم بین حوزه دانش و حوزه عمل میتواند ما را به این دانش امیدوار کند و از بدبینی ما نسبت به آن بکاهد.
  این هم بخشهایی از آخرین بند کتاب به قلم پیتر جفری هال:
  ".... برنامه ریزی نمیباید مدعی توانایی فوری برای حل مشکلات پیچیده باشد و نمیباید حتی ضرورتا مدعی تخصص منحصر به فرد باشد. مطمئنا برنامه ریزی نمیباید مدعی باشد که آنچه برای مردم خوب است را میداند. بلکه ترجیحا میبایست جستجوگر و آموزنده باشد. برنامه ریزی میباید به اجتماعات کمک کند تا به وضوح و با منطق درباره حل مشکلات خود، و خصوصا درباره پاره ای از مسائل لطیف تر زیربنایی، که متوجه موضوعاتی مثل برابری یا رشد است، فکر کنند... برنامه ریزی نمیباید به دنبال اجتناب از سوالات مشکل باشد، مبنی بر اینکه چه کسی دارای قدرت سیاسی است، از جانب چه کسی و با چه مشروعیتی... برنامه ریزی میباید فراهم آوردن منبعی برای تصمیم گیری مردمی و آگاهانه را هدف قرار دهد."
  من شخصا خواندن این کتاب را برای دوستان علاقه مند به برنامه ریزی توصیه میکنم خصوصا آن دوستانی که مثل من میخواهند یک شبه ره صد ساله بروند.
  ویرایش توسط s.ahmad : 06-01-13 در ساعت 10:02 AM

کلمات کلیدی این موضوع

VBIran Pro مجوز های ارسال و ویرایش

 • شما نمیتوانید موضوع جدیدی ارسال کنید
 • شما امکان ارسال پاسخ را ندارید
 • شما نمیتوانید فایل پیوست کنید.
 • شما نمیتوانید پست های خود را ویرایش کنید
 •